2010 nabucco için dönüm noktası

Nabucco doğal gaz boru hattı projesinin siyasi danışmanlığını yapan eski Alman Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, 2010 yıllının proje bakımından önemli bir yıl olacağını söyledi.

Romanya'nın başkenti Bükreş'te Orta Avrupa'da enerji konulu seminerde konuşan Fischer, "Başlangıçta Nabucco'yla ilgili görüşler çok karamsardı, ama Temmuz ayında Ankara'da hükümetlerarası anlaşmanın imzalanmasıyla, tren gardan çıktı" şeklinde konuştu.

"2010 yıllının proje bakımından önemli bir yıl olacağını" söyleyen Fischer, "Çünkü önümüzdeki yıl, projeye yapılacak yatırımlarla ilgili, güçlü siyasi kararlarla desteklenmesi gereken kararlar alınacak" dedi.

Fischer, Rus doğalgazına bağımlılığı azaltmayı amaçlayan, ilk aşamada Azerbaycan ve Türkmenistan doğalgazını, daha sonra da Irak ve Ortadoğu ülkelerinden doğalgaz kaynaklarını Avrupa;ya ulaştırmayı öngören Nabucco doğal gaz boru hattı için Türkmenistan, Azerbaycan, ve Kuzey Irak'tan yeterli miktarda doğal gaz tedarik edileceğini söyledi.

Alman danışman, herkesin Nabucco projesinin gerçekleştirileceği konusunda tamamen ikna olduğu zaman, Rusya'nın tutumunun da 180 derece değişeceğini savundu.

Joschka Fischer, "Bir İran'lı yetkili bazı Avrupa şirketlerinin İran'ı da projeye dahil etmek için görüşmelere başladıklarını söyledi, ama İran'da ne olacağı belli olmadığı için, İran proje için bir seçenek değil" dedi.

Fischer, "İran önemli doğal gaz rezervlerine sahip bir ülke ama ihraç edebilecek kadar fazladan gazı var mı, yok mu bilmiyoruz", diye sözlerine ekledi.

Fischer ayrıca, Yunanistan ile Rusya arasında doğal gaz boru hattı yapımını içeren South Stream adlı başka bir doğal gaz projesiyle ilgili de, böyle bir projenin olmadığını ve sadece açıklamalardan ibaret olduğunu vurguladı.

Maliyeti tahminen 7,9 milyar Avroyu bulması beklenen Nabucco boru hatının inşası 2011'de başlayacak ve 2014'te bitecek.

Nabucco projesinde yer alan başlıca şirketler arasında, RWE adlı Alman şirketler grubu, Avustralya'lı OMV şirketler grubu, Türkiye'den Botaş grubu, Bulgaristan'dan Bulgargaz, Macar MOL ve Romanya'lı Transgaz bulunuyor.

 AA

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !