Aliyev e nabucco projesi ters düşmekte

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, enerji arzının çeşitlendirilmesinin hem tedarikçiler hem de alıcı ülkeler için önemli olduğunu söyledi.

Romanya'ya dört bakanla çıkarma yapan Aliyev, "Nabucco bizim genel politikamıza uygun düşmektedir. Azerbaycan'la AB ilişkilerinde enerji faktörü çok önemli yer tutmaktadır. Eğer transit ülkelerle anlaşmaya varılırsa önümüzdeki yıldan itibaren Azerbaycan gazını Avrupa Birliği piyasasına pazarlayabiliriz." dedi.

Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu ve Aliyev düzenledikleri ortak basın toplantısında, iki ülke arasındaki ilişkilerin her geçen yıl daha da artarak gelişmesinden duydukları memnuniyeti ifade etti.

Romanya'nın Avrupa Birliği ile aralarında gaz ve petrol başta olmak üzere pek çok alanda köprü görevi gördüğünü söyleyen Aliyev, iki ülke arasında, Romanya'nın Köstence ilinde petrol terminali kuracaklarını ifade etti.

İlham Aliyev, transit ülkelerle anlaşmaya varılması halinde gelecek yıldan itibaren Azerbaycan gazının Avrupa Birliği piyasasına pazarlanabileceğini vurguladı. Aliyev, şunları söyledi: "Enerji arzının çeşitlendirilmesi hem tedarikçiler hem de alıcı ülkeler için gereklidir. Nabucco bizim genel politikamıza uygun düşmektedir. Azerbaycan'la AB ilişkilerinde enerji faktörü çok önemli yer tutmaktadır. Nabucco ve diğer kanalların başarıyla sonuçlanacağına eminim."

Enerji konusunun Azerbaycan ile Avrupa arasında çok önemli rol oynadığını belirten Aliyev, "Romanya'nın Avrupa Birliği ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerde özellikle de gaz konusunda gösterdiği aracılıktan dolayı teşekkür ederim." dedi.

Azerbaycan'ın Nabucco dahil pek çok boru hattı projesinde öncü rol oynadığını vurgulayan Aliyev, "Eğer Azerbaycan'daki gaz- petrol yolu açılmasaydı bugün Erzurum boru hattı ve Nabucco'dan bahsedilemezdi. Çünkü Nabucco'nun fiiliyata geçirilmesi ancak bugün mevcut olan Azerbaycan'da gaz sahasındaki girişimleri ve çabaları ile var olabilmiştir. Eğer Nabucco başarıyla inşa edilirse bölgedeki diğer boru hatları ve boru hatları da başarıyla noktalanacaktır." diye konuştu.

Romanya Cumhurbaşkanı Basescu da, enerji sahasında mevcut olan iki ülke arasındaki ilişkilerin sadece Nabucco ile değil aynı zamanda Köstence'de bir gaz terminalinin açılmasıyla gelişeceğini söyledi.

"KARABAĞ KONUSUNDA ROMANYA'NIN DURUŞU BELLİ"

Basescu, Karabağ anlaşmazlığı konusunda Romanya'nın duruşunun baştan beri değişmediğine vurgu yaparak, çözümün barıştan geçtiğini söyledi. Basescu, 'Her türlü dondurulmuş problem barış yolu takip edilmediği sürece çözüme ulaşamaz. Birbirinin toprak bütünlüğüne saygıyla ve uluslararası prensiplerine bağlı kalınmadan başarı olmaz." değerlendirmesinde bulundu.

Karabağ konusunda tarafların uluslararası normlara uygun hareket etmesinin çözümün tek yolu olduğuna işaret eden Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev de verdiği destek için Basescu'ya teşekkür etti. Aliyev, 'Uluslararası normlara uygun hareket edilirse iki ülke arasındaki anlaşmazlık hallolabilir. Böylece Azerbaycan toprakları işgalci kuvvetlerden temizlenebilir.' açıklamasını yaptı.

(CİHAN)
28.09.2009 19:37:22

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !