Irak nabucco projesin de hevesli

Irak gazını Nabucco'da görmeyi çok istiyoruzEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 'model ortaklık' başlığı altında önümüzdeki hafta ABD'ye yapacakları ziyaretin önemli sonuçlar doğurmasını gerektiği kanaatinde olduklarını söyledi. Bakan Yıldız, Morningstar ve heyetiyle beraber iki ülke arasındaki ilişkileri ve bölgedeki konuları değerlendirdiklerini bildirdi. Yıldız, Morningstar'a aynı zamanda model ortaklık başlığı altında önümüzde hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte ABD'ye yapacakları ziyaretin önemli sonuçlar doğurması gerektiği kanaatini vurguladıklarını da söyledi.

IRAK'TA PETROL ARAMALARI

İki ülkenin stratejik ortaklığa yakışır bir ticaret hacminin oluşması konularını da değerlendirdiklerini belirten Enerji Bakanı, 'Türkiye'deki özelleştirmelerde, Türkiye'deki petrol aramaları veya üçüncü bir ülkedeki petrol aramalarıyla alakalı işbirliği yapabileceğimizi de konu ettik' diye konuştu.

Petrol aramalarıyla ilgili Irak'ta yaklaşık 10 ihale bulunduğunu, bu ihalelerden 4'üne TPAO'nun müstakil olarak gireceğini, 6'sına ise konsorsiyum olarak gireceğini belirten Yıldız, 'Bir, iki tanesine ABD'li şirketlerle girebiliriz' dedi.

Türkiye'nin nükleer isteğine destek

Morningstar, Irak gazını Nabucco'da görmeyi çok istediklerini söyledi. Türkiye'de yapılması planlanan nükleer santral ve diğer enerji yatırımlarına ABD'nin istekli olup olmadığı yönündeki sorular üzerine Morningstar, Türkiye'nin nükleer santral konusundaki isteğini kesinlikle desteklediklerini bildirdi. Morningstar, nükleer santral ihalesinin açık bir ihale sistemi ile gerçekleştirilmesini istediklerini de vurguladı. İran bizce bugün güney koridoruna bir taraf olacak şekilde yeni enerji projelerine katılabilecek konumda olmadığını belirten Morningstar, Türkiye bölgede oynadığı bu kadar önemli, güçlü bir rol vesilesiyle bunda önemli bir görev üstlenecektir” dedi.

03.12.2009

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Diyalog Gazetecilik San. ve Tic. Ltd. Şti.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Kaynakça:YeniŞafakGazetesi

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !