Iran, Nabucco projesi için önemli

Nabucco doğalgazı Avrupa’ya taşıyacak
Nabucco Projesi’nin doğalgazı Avrupa’ya taşıyacak bir boru hattı projesi olduğuna işaret eden Mutteki, “Bizim şu an İsviçre ile bir anlaşmamız var. Türkiye ve İsviçre de bunun transiti konusunda anlaşmaya vardı. Diğer Avrupa ülkelerinden bir kısmı da doğalgaz için bize talepte bulundu. O zaman İran, Nabucco Boru Hattı’nı anlamlı kılmak için en önemli ülkedir. Ne zaman taleplerini İran veya Türkiye’ye bildirirlerse biz onlara gaz ihracı konusunda görüşürüz” dedi.

Bakan Yıldız, “Azerbaycan doğalgazı konusunda rakamda gelinen nokta nedir?” sorusunu yanıtlarken, bu tür görüşmelerde rakamlar konusunda gizlilik anlaşmalarının bulunduğunu, o nedenle rakam veremeyeceğini belirtti.

Hem Azerbaycan’ın hem de Türkiye’nin ilişkilerini sürdürebilmesi açısından Azerbaycan’a makul bir teklif verdiklerini ifade eden Yıldız, şöyle konuştu: “Bu makul teklif, Azeri kardeşlerimiz tarafından da kabul gördü. Şahdeniz 2 ve transit geçiş ücretleriyle alakalı konularda ise bizim verdiğimiz teklifin yine makul olduğunu söylüyoruz, ama bu konuda henüz teyit almış değiliz. Şahdeniz 1 ile ilgili verdiğimiz teklif kendileri tarafından da kabul gördü, ama biz bunu bir paket olarak değerlendiriyoruz. Şahdeniz 1, Şahdeniz 2, miktarı ve fiyatları ve taşımayla alakalı konular, üç tane temel maddeden oluşan bir pakettir.”

Kaynakça : Taraf Gazetesi

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !