Nabucco cezası

Türkiye’nin Rusya tarafından yeni “Güney Akım” transit doğalgaz boru hattı projelerinden dışlanmasının ikinci nedeni ise NABUCCO cezası olarak gösteriliyor. Türkiye’nin enerjide yüzde 60, Avrupa’nın yüzde 30 bağımlı hale geldiği Rusya’nın etkisinden kurtulması için ortaya atılan NABUCCO projesine göre Azerbaycan, Türkmenistan ve belki de Kazakistan enerji kaynakları Rusya’yı dışlayarak Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaşmasını öngörüyor. Türkiye’nin ikili oyun oynamaya başladığını hisseden Moskova, Gazprom şirketi arkasında duran Rus devlet gücüyle bir kalemde milyarlarca doları çıkartarak bakış yönünü değiştiriverdi.

Avrupa Birliği'nin desteklediği NABUCCO projesine dahil olan bir dizi irili ufaklı özel şirket ise yatırım şartlarını bir türlü belirleyemedi. Türkiye’den geçecek NABUCCO boru hattının milli mülkiyet sayılmasını savunan Ankara görüşü karşısında Avrupa, birliğe üye yapmadığı Türkiye’den özel enerji anlaşmasının altına imza attırmak istiyor. Türkiye bu anlaşmayı imzalaması durumunda kendi topraklarından geçen boru hattı bir dizi AB üyesi ülkenin şirketleri mülkiyetine geçirilebilecek. Enerjide Rusya’ya bağımlılık oranını düşürmek için NABUCCO projesine evet diyen AB, diğer yandan Türkiye’yi büyük oyuna eşit ortak olarak kabul etmek istemiyor.

Rusya’nın Bulgaristan ve Sırbistan üzerinden İtalya ile birlikte başlattığı “Güney Akım” enerji atak projesi tamamlandığında şimdiki yüzde 30 yerine enerjide Moskova’ya yüzde 50 bağımlı hale gelecek Avrupa Birliği Türkiye konusunda bir an önce karar vermesi gerekiyor.

47le7900

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !