Nabucco projesi Azerbeycan da masada sonuçlandı

Nabucco'nun önü açıldı ; Orta Asya ve Hazar enerji kaynaklarının Rusya by-pass edilerek Avrupa'ya ulaştırılmasını öngören doğalgaz boru hattı Nabucco'da önemli gelişmeler yaşanıyor. Çırağa...

Orta Asya ve Hazar enerji kaynaklarının Rusya by-pass edilerek Avrupa'ya ulaştırılmasını öngören doğalgaz boru hattı Nabucco'da önemli gelişmeler yaşanıyor.

Çırağan Sarayı'nda dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in hazır bulunduğu törenle tarihî bir anlaşma hayata geçirildi. Azeri gazının Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya satışı ile taşınmasına ilişkin mutabakat zaptına Enerji Bakanı Taner Yıldız ve Azeri meslektaşı Natık Haydar Aliyev imza attı. Enerji arz güvenliğinin sağlanması ve Nabucco'ya kaynak oluşturulması açısından Azeri gazının önemine işaret eden Bakan Yıldız, imzalanan anlaşmaların tüketiciye zam olarak yansımayacağının da altını çizdi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, imzalanan anlaşmalarda yer alan üç temel konuyu ise şöyle özetledi: "Şahdeniz I projesinde, 15 Nisan 2008'den bu yana düzenlenme ihtiyacı hissedilen fiyat üzerinde anlaşıldı. 2016-2017'de devreye girecek Şahdeniz 2 projesinin fiyatı ve miktarı belirlendi. Transit geçiş tarifesi konusunda iki ülkenin tam mutabakatı sağlandı." Taner Yıldız, Şahdeniz 1 ve 2 anlaşmalarının tüketicilere zam olarak yansımayacağını da ifade ederek, "Şu aşamada tüketiciye yansıyacak bir zam yok." dedi. Aynı dönemde Türkmenistan'ın kendi imkanları ile Hazar'a ulaşacak doğalgaz boru hattı inşaatına başlaması ve İran'ın da Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaşacak doğalgaz boru hattı inşaatını uygulamaya koyması enerji hatlarının çeşitlenmesi konusunda tarihî adım olarak görülüyor.
Tören sonrası basının sorularını cevaplayan Yıldız, enerji arz güvenliğinin sağlanması ve Nabucco'ya kaynak oluşturulması açısından Azeri gazının son derece önemli olduğunu söyledi. Yıldız, "Şahdeniz 2'de 2017'den itibaren başlayacak 2 milyar metreküp, 2018'de 4 milyar metreküp, 2019'da 6 milyar metreküp, kademeli şekilde yükselterek 15 yıl içinde Türkiye'nin doğalgaz temini açısından büyüyen ve gelişen Türkiye için önemli bir kaynak olacak. Tabii ki re-export haklarıyla birlikte. 1,2 milyar metreküp Petkim ile pazarlama hakkı ve aynı zamanda Suriye, Yunanistan, Bulgaristan gibi komşu ülkelerin gaz ihtiyacını karşılamak açısından böyle bir hak doğmuş olacak. Bu anlaşma bundan sonra yapılacak birtakım anlaşmaları da tetikleyecek bir anlaşma olacak." değerlendirmesinde bulundu.
Tüketiciye yansıyacak zam yok
Azerbaycan'la imzalanan anlaşma çerçevesinde fiyatların piyasa şartlarında belirlenecek bir formül üzerinde anlaşıldığına değinen Bakan, "Piyasa koşullarında hem Azeri kardeşlerimizin menfaatleri, hem konsorsiyumun ticari olarak yürüyebilmesi , hem de Türkiye'nin piyasa şartlarında gaz almasını sağlayacak bir fiyattır." dedi. Öte yandan, Bakan Yıldız zirve için kurulan Basın Merkezi'ni ziyaretinde, gazetecilerin "anlaşmanın tüketiciye yansımalarına" ilişkin soruları üzerine, "Azeri gazına zam geldi diye tüketiciyi zamlandıracak bir durum şu anda yok. Biz onu zaten önceki anlaşmalarımızda konu etmiştik." diye konuştu. Azerbaycan Enerji Bakanı Natık Aliyev ise anlaşmaların çok büyük ve tarihî bir olay olduğunu belirterek, bu anlaşmaların Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ilişkileri her alanda etkileyeceğini belirtti. Natık Aliyev, imkan olması durumunda Azerbaycan gazının Nabucco Projesi'nde kullanılmasına açık olduklarını söyledi. Anlaşmaya göre 15 Nisan 2008'den bu yana alınan gaz için Azerbaycan'a fark ödenecek.

Kaynak : Zaman
 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !