Nabucco projesinden vazgecilmesi sözkonusu diğildir

Namık Tan:Nabucco'dan vazgeçmek söz konusu olamaz

Türkiye'nin yeni Washington Büyükelçisi olarak atanan Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Namık Tan Nabucco projesinden vazgeçmenin mümkün olmadığına dikkat çekerek Nabucco projesinin yılda 31 milyar metreküplük taşıma kapasitesinin yanı sıra Türkiye için stratejik önemi bulunduğunu vurguladı.
Tan, Nabucco projesi ile ilgili son gelişmeleri Referans'a değerlendirdi. Tan, Türkiye'nin enerji dış politikasında sadece ABD değil bölgede bulunan birçok ülkeyle ve Rusya ile ilişkilerinin bulunmasının doğal olduğunu belirtti. Rusya ile kurulan yakın temasların Türkiye'nin Nabucco'dan elini çektiği gibi bir imaj yaratmaması gerektiğini söyleyen Tan, Türkiye'nin bu projeden vazgeçmesinin mümkün olmadığını ifade etti. Konuyla ilgili ciddi bir rekabetin söz konusu olduğuna dikkat çeken Tan, yapılması gerekenin bölgede bu konular üzerine çelişki yaratmak değil, çözüm ortaya koymak olduğunu vurguladı. Tan ayrıca Türkiye'nin çıkarlarını korumak amacıyla Azerbaycan ile doğalgaz konusunda en etkin ve akılcı ilişkiyi sürdürmeye çalıştıklarını kaydetti.
Referans'ın Mavi Akım-2 projesinin İsrail'e indirilmesinin ne kadar fizibil olduğuna yönelik sorusu üzerine ise Tan, bu projenin özellikle taşımacılık üzerinden avantajlar sağlayacağını ifade ederek kârlılığının yüksek olduğunu vurguladı.


Referans-Ajanslar, 04-02-2010 11.01 (TSİ)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !